Правда на Донбасі

Звичним для Донецька сплеском політичної істерії супроводжувалося відкриття виставки «Українська повстанська армія. Історія нескорених». Як часто тут буває, «протестозаклопотані» брали не кількістю — їх зібралося близько 30 осіб, а псевдопатріотичним галасом.

Приватний страйк

У Шахтарську в шахтоуправлінні імені Чапаєва триває підземна акція протесту, в якій беруть участь 14 гірників. Як уже писала «УМ», ще 13 травня «чапаєвці», обурені раптовим припиненням державним підприємством «Вугілля України» закупівлі видобутого ними палива, відмовилися після зміни підніматися на–гора аж до повного владнання конфлікту.

«Пам’яті Георгія від сім’ї Янукович»

Перебуваючи в Донецькій області, її колишній «губернатор» і нинішній керманич Партії регіонів Віктор Янукович на прохання журналістів лаконічно прокоментував недавнє рішення Конституційного Суду стосовно строків проведення виборів Президента України. «Я консультувався з юристами, і вони вважають, що ця дата може бути 26 грудня чи 17 січня, — сказав він. — Суто по–людському мій внутрішній стан підказує, що не можна бути цинічними по відношенню до людей, аби на Новий рік, на Різдвяні свята, як кажуть, гнати їх на вибори. Тому я вважаю, що потрібно спершу відсвяткувати новорічні свята, а потім уже вибори...»

Стукіт касок з–під землі

У Шахтарську підземні робітники добровільно відмовилися підніматися на–гора. До підземної акції протесту гірники шахтоуправління імені Чапаєва вдалися, аби привернути увагу держави до своїх проблем, що можуть призвести до зупинки вуглевидобутку.

«ДРастє, ми визволителі»

«УМ» недавно писала про словесні громи та блискавки, що їх метали депутати Донецької облради в бік так званих «фашистів». Під гарячу руку тоді насамперед потрапили тутешні молодики з організації «Патріот України», які організували факельну ходу до річниці бою під Крутами. Проте ніхто з донецьких депутатів жодним словом не прохопився про діячів іншого штибу, які ось уже кілька років поспіль публічно намаються «визволити» Донбас з–під «окупації» Україною. Тому активісти руху «Донецька Республіка» на своєму звичному місці — на центральній площі імені Леніна — знову провели акцію «Звільнення Донбасу від української окупації». Цинізм ситуації ще й в тому, що тепер «визволителі» приурочили цей захід до... Дня Перемоги, 9 травня.

«Нашого татка вже відкопали?..»

«Нашого татка вже відкопали?..»

Темно, немов у могилі. Тихо, немов у могилі. Моторошно, немов у могилі. Ці порівняння — дуже влучна характеристика отого місця, звідки немає вороття. Хоча водночас, трапляється, глибоко під землею бувають закутки, де ще темніше, тихіше і моторошніше. Йдеться про так звані «кам’яні мішки», в яких після обвалу гірської породи чи вугілля опиняються шахтарі. І ті, кого рятувальникам згодом вдається «відкопати», щиро зізнаються: вони на власному досвіді перевірили, що означає бути похованим живцем. Тому й не дивно, що день, коли бранцям підземелля нарешті вдалося побачили світло ліхтаря першого рятувальника, вони вважають другим днем свого народження.

Є врятовані! Є й загиблі…

Аж через дві з половиною доби безперервних пошуково–рятувальних робіт пошуковці зуміли дістатися того місця аварійної дільниці, де могли перебувати дев’ять гірників, які опинилися тут після обвалу крівлі ще в понеділок. Аби обійти нагромадження завалів, рятувальники, долаючи складні гірничо–геологічні умови, пробили паралельний виробці хід і в середу надвечір таки потрапили по той бік завалу. На жаль, перший результат пошуків людей виявився «нульовим». У тому розумінні, що «нульовими» фахівці звуть відшуканих потерпілих гірників без ознак життя… Як розповів журналістам заступник міністра Мінвуглепрому Юрій Грядущий, на тіло першого загиблого натрапили в середу пізно ввечері. А вночі дісталися до ще одного потерпілого. На жаль, гірник теж уже не подавав ознак життя.

Є хто в нішах, обізвись?..

У Дзержинську в аварійному підземеллі шахти «Новодзержинська» не припиняються спроби пробитися крізь завали і відшукати гірників, які опинилися в так званому «кам’яному мішку». Як уже повідомляла «УМ», обвал крівлі стався в понеділок у другій половині дня на глибині 585 метрів. На небезпечній ділянці перебували 14 гірників, п’ятеро з яких устигли уникнути небезпеки. Доля їхніх дев’яти колег досі невідома.

Знову бранці підземелля

«Святковий» понеділок виявився робочим днем не тільки для шахтарів тутешніх копалень, а й для бійців Державної воєнізованої гірничо­рятувальної служби. Близько четвертої години надійшло повідомлення про підземну аварію у виробках шахти «Новодзержинська», де на дільниці 371 на глибині 585 метрів стався обвал крівлі. Всього під землею в цей момент перебували 118 шахтарів, 14 із яких — безпосередньо у небезпечній зоні. П’ятеро гірників, які потрапили під обвал, змогли уникнути небезпеки і піднялися на поверхню. А ось для дев’ятьох їхніх колег шлях до виходу виявився відрізаним.