Коли час — не гроші, а життя. На Черкащині лікарі врятували 13-річну дівчинку, яка знепритомніла у школі
Днями на Черкащині до медиків «швидкої» надійшов виклик, що в школі селища Драбове-Барятинське дитина знепритомніла. >>
Так виборюють нагороди майстри саунного спорту (2005 рік, перший міжнародний турнір у Києві).
Iмпровізовані змагання найвитриваліших «любителів гарячої пари», напевне, влаштовували з давніх-давен. Але офіційно цей дивний вид спорту був зареєстрований наприкінці ХХ століття у фінському містечку Хейнола. Згодом почали проводити міжнародні змагання і навіть чемпіонати світу з саунного спорту.
У кабінці з однiєю прозорою стiнкою одночасно перебувають шестеро учасників, за якими уважно стежать судді. Кожні 30 секунд на каміння виливають півлітра води. Температура повітря в кабінці становить близько 110—120оС, але складність умов визначається не так температурними показниками, як рівнем вологості.
Результат фіксують лише в тому випадку, коли учасник вийшов «на волю» самостійно. Якщо ж йому допомагають це зробити, результат (час «відсидки») не зараховується. Також, згідно з правилами, спортсмен повинен сидіти з розплющеними очима й тримати підборіддя не нижче рівня плечей — класти голову на коліна не можна. За перше порушення учасник одержує попередження, за повторне його знімають зі змагань (виводять із кабінки).
Крім фінів, визнаними лідерами у саунному спорті сьогодні вважають білорусiв. В Україні свої «банних справ майстри» є також. Зокрема, киянка Валентина Зезюліна на одному з чемпіонатів світу посіла п'яте місце.
У чоловіків досягнення більш скромні. Щоправда, серед представників сильної статі конкуренція гостріша: якщо жінки зазвичай змагаються лише у півфіналі й фіналі, то чоловікам, перш ніж потрапити до топ-шістки, потрібно пройти три «пекельнi кола».
«На одному з чемпіонатів світу повітря у кабінці було не дуже «мокрим», тому багато хто протримався 15—17 хвилин, — розповідає один із найсильніших українських «сауністів» Олексій Свінцицький. — Наступного року організатори вирішили «прискорити процес», піднявши вологість до 80 процентів. Горіло все тіло, й люди «вилітали» з сауни через дві—три хвилини».
Наші «збірники» свідчать: нерідко на результат впливають побічні фактори, зокрема розташування учасників у кабінці. Зручнішим вважається місце біля виходу, найгіршим — біля самої перегородки, що розділяє пару, де зазвичай сидять учасники під третім і четвертим номерами.
А ще є маленькі хитрощі, які в олімпійському спорті прирівняли б до застосування допінгу. Кажуть, декотрі учасники використовують спеціальні мазі, що підвищують стійкість організму до високих температур. Подібні маніпуляції, звісно, виконують подалі від суддівських очей. Утім є й легальні прийоми, що допомагають протриматися в кабінці довше. Так, досвідчені «сауністи» радять дихати уривчасто й не на всі груди, а також весь час рухати в роті язиком, щоб попередити потрапляння у легені гарячого повітря.
Звичайна людина, дізнавшись про існування подібного виду спорту, може запитати: а навіщо ці страждання? Відповісти на це питання справді непросто. Але, напевно, така вже природа людини, що їй хочеться постійно випробовувати себе — у горах і в підземеллі, на морі й під водою, на лютому холоді й за пекельної спеки. Підкоривши одну вершину, справжній екстремал ніколи не зупиняється.
От і українські любителі високих і низьких температур нещодавно придумали новий вид спорту — екстриматлон, тобто двоборство, що поєднує саунний спорт й моржування. Спочатку учасники змагаються на витримку в сауні, а потім — у крижаній воді. Перемагає той, чий сумарний час виявиться найбільшим. Досвідчені «бійці» кажуть, що головне тут — правильно розподілити сили, адже перепад температур сягає більше 100 градусів, і якщо «перепаритися» в сауні, то у холодній воді можна втратити свідомість. В Україні пройшло вже декілька турнірів.
Днями на Черкащині до медиків «швидкої» надійшов виклик, що в школі селища Драбове-Барятинське дитина знепритомніла. >>
Міністерство охорони здоров’я спільно з Міністерством енергетики розпочинають проєкт щодо встановлення сонячних панелей на закладах охорони здоров’я. Проєкт "Промінь надії" реалізовуватиметься коштами міжнародних партнерів та дозволить українським лікарням залишатися більш стійкими в умовах енергет >>
Київ потрапив до переліку 30 столиць світу з найкращим станом атмосферного повітря у щорічному світовому рейтингу. Столиця України посіла 26 місце у рейтингу, опинившись між Мадридом та Токіо. >>
Що в нинішньому часі викликає почуття гордості? >>
У Польщі нещодавно був створений центр підготовки польських парамедиків, які допомагатимуть рятувати життя українським військовим на фронті. >>
Тривожність та психологічний стрес можна знизити завдяки фізичній активності. На думку дослідників з Університету Південної Австралії (UniSA), помірні фізичні вправи мають бути основним методом лікування депресії та інших поширених психічних розладів. >>