Період воєнного стану не сприяє на частині територій вільному переміщенню по країні, однак з’являється все більше багатовимірних онлайн-проєктів, які допомагають побачити все найцікавіше і найцінніше на екрані комп’ютера чи смартфона.
Скажімо, кожен чув і більше чи менше знає про Трипілля. Нині у столичній області на правому березі Дніпра з такою назвою є село, де височіє Дівич-гора.
А понад тисячу років тому там було давньоруське місто Треполь, яке згадується у літописі 1093 року.
Київський обласний археологічний музей, який розташований у серці історичної частини Трипілля, з нагоди нещодавнього Міжнародного дня музеїв 18 травня запустив новий інтерактивний квест-вікторину «В пошуках трипільських скарбів», ініціатором та розробником якого стала громадська організація «єМузей».
Онлайн-формат дає змогу долучитися до цієї цікавої інтелектуальної подорожі з будь-якого куточка України та світу.
За сюжетом онлайн-квесту, кожен його учасник стає молодим археологом, який розпочинає власне дослідження, натрапляє на несподівані факти і стародавні артефакти та розгадує історичні ребуси. Інтерактивні завдання розвивають логіку, увагу та уяву про минуле і сучасне.
Загалом, квест-вікторина є інструментом неформального навчання й культурної дипломатії, доступним для музейних установ у Київській області як частина програми з популяризації нематеріальної спадщини.
У створенні проєкту «В пошуках трипільських скарбів» ключовим партнером, який надав організаційну та методичну підтримку, став департамент культури і туризму Київської обласної державної (військової) адміністрації.
Завдяки спільній роботі вдалося створити сучасний культурно-освітній продукт, який поєднує глибокі історичні знання з інноваційними форматами взаємодії з аудиторією, каже Дмитро Матяш, засновник ГО «єМузей», яка спеціалізується на цифровізації культурної спадщини.
Петро Рибка, «Козак-бандурист» (1855 р.) — з виставки «Шедеври NAMU». Колекція НХМУ.
Доступну всім нову віртуальну виставку «Шедеври NAMU» в Міжнародний день музеїв спільно з «єМузей» запустив і Національний художній музей України.
Вона для всіх бажаючих відкриває вільний онлайн-доступ до найвідоміших творів українського мистецтва у дуже хорошій якості. У віртуальному просторі представлені роботи Михайла і Тимофія Бойчуків, Олександра Богомазова, Федора Кричевського, Олександри Екстер, Олександра Мурашка, Тетяни Яблонської та інших видатних українських художниць та художників.
Без перебільшення, «Шедеври NAMU» — це унікальна цифрова підбірка ключових робіт з колекції музею, створена у форматі 3D-туру з мультимедійними доповненнями.
Завдяки інтерактивним можливостям віртуальної виставки глядачі з усього світу зможуть побачити та дослідити українські шедеври живопису, графіки та скульптури, не виходячи з дому.
«Ми прагнемо зробити українське мистецтво доступним кожному — незалежно від географії чи фізичних бар’єрів. Ця виставка — новий крок до відкритого музею в цифрову епоху», — зазначила генеральна директорка НХМУ Юлія Литвинець.
Виставку можна дивитися з комп’ютера, планшета, смартфона або за допомогою VR-гарнітури. Про кожен твір надається вивірена інформація.
Функції наближення вгамують цікавість найприскіпливіших поціновувачів мистецтва, бо ж відтепер є змога роздивитися всі найдрібніші деталі кожної картини.
«Шедеври NAMU»: «Поцілунок» (бл. 1913) Всеволода Максимовича і парижанки Олександра Мурашка (1902—1903).
Наукова співробітниця НХМУ Анастасія Пліщенко каже, що проєкт став відправною точкою для цілої серії віртуальних виставок «Шедеври NAMU». Й уточнює: «Поняття «шедевр» тут не є сталим — воно постійно оновлюється, відкриваючи простір для нових імен, творів і кутів зору. У такий спосіб NAMU робить свою колекцію ближчою і доступною для якомога ширшої аудиторії».
Захопливі нові віртуальні подорожі «В пошуках трипільських скарбів» та «Шедеври NAMU» доступні на сайтах музеїв та ГО «єМузей». У розробника цифровізації культурної спадщини можна також ознайомитися, наприклад, із віртуальним туром «Холодний Яр» — дуже цікавою розповіддю про національний природний заповідник на Черкащині, який складається з лісового масиву і понад 30 населених пунктів, які упродовж століть для українців були і залишаються місцем сили, стійкості і віри, —
emuseum.online.
Туристично-культурний хаб «Київ цифровий» представляє VR-тури Києво-Печерською лаврою (kplavra.kyiv.ua). Є віртуальні пропозиції на
сайті Національного заповідника «Софія Київська».
Без текстового і голосового супроводу віртуальних маршрутів більше. Скажімо, можна пройтися на Львівщині залами Музею-заповідника гетьмана України Івана Виговського, який виграв у московитів Конотопську битву 1659 року, —
lvivgallery.org.ua.