Головний «фільтр» здоров’я: як вберегти печінку

15.06.2021
Головний «фільтр» здоров’я: як вберегти печінку

Якщо турбує біль у печінці — неодмінно навідайтесь до лікаря. (Фото з сайту profile.com.)

Швидка їжа, алкоголь, куріння — важка артилерія для здоров’я

Майже 400 важливих функцій у нашому організмі виконує печінка. Недаремно її називають живою лабораторією: це особливий орган людського організму.

 

Її основні функції — захисна, знешкоджуюча, жовчоутворювальна і кровотворна. Через один грам печінкової тканини за одну хвилину проходить 0, 85 мілілітрів крові, а протягом години вся кров кілька разів прокачується і фільтрується через синусоїдальні капіляри печінки.


Синтез жовчі — особливо важлива функція печінки. Жовч допомагає засвоювати з їжі корисні речовини і виводити кінцеві продукти обміну.

 

Зокрема — білірубін, а також токсини, залишки лікарських препаратів. Таке навантаження під силу лише здоровому органу. Тому печінку слід постійно підтримувати та оздоровлювати, наголошують лікарі.


Тибетська медицина називає печінку найголовнішою царицею і вважає проб­леми з нею причиною всіх недуг. Збій в її роботі призводить до дисбалансу слизу, жовчі й газів в організмі. Коли печінка нездорова, її клітини не здатні перетворювати кров у форму, яку може засвоювати організм, відтак усі органи і системи не отримують достатньої кількості поживних речовин.


Печінка подібна до губки. У здоровому стані вона чиста, пружна й еластична. Натомість ослаблений орган схожий на стару мочалку, наповнену густою, липкою й отруйною масою. Відтак він втрачає еластичність і збільшується в розмірах. Такий фільтр не здатний нейтралізувати шкідливі речовини — йому самому потрібна допомога.


«Основна допомога, якої потребує наша печінка, — раціональне харчування і здоровий спосіб життя, — пояснює лікар-інфекціоніст Раїса Мостовенко.

 

— На жаль, більшість людей харчуються переважно неправильно, не мають достатнього рухового навантаження, діти багато сидять за комп’ютерами, мало бувають на свіжому повітрі, тамують голод швидкою їжею. І в студентські роки, коли організм активно розвивається, — на жаль, люди мало дбають про здоров’я. Все це призводить до змін у печінці. А в дорослому віці найбільше шкодить алкоголь, куріння, зловживання шкідливими продуктами і ліками».

Чай із деревію і менше сауни

Медики нагадують: порушення функцій печінки — першопричина всіх алергійних захворювань, а також недуг шкіри і слизових оболонок, проблем зі сполучними тканинами. Тому, допомагаючи печінці, ми підтримуємо весь організм.


Печінка страждає, коли її перевантажують наїдками і напоями. Тож період свят, з його традиційними застіллями, — велике навантаження і випробування для неї. Їжа з фастфуду, жирні, смажені, копчені страви, салати з майонезами, креми і тістечка, солоне і гостре — все це відчутно позначається на здоров’ї печінки.


Тож у період рясних застіль, які ви не можете оминути, та відразу після них варто підтримати свою «лабораторію». Як? Щодня на голодний шлунок спробуйте випивати столову ложку оливкової олії. Запивати її слід теплою кип’яченою водою. Корисний для печінки чай із деревію. Стане у пригоді і розторопша.

 

Ця трава добре поглинає токсини і відновлює печінку. Можна розмолоти сушену розторопшу в кавомолці — так її зручніше вживати. Не забувайте про жовчогінні трави.

 

Ними є польо­вий хвощ, полин, коріння або листя кульбаби, подрібнена шипшина, лепеха, м’ята, безсмертник. Дві столові ложки цього збору необхідно залити склянкою окропу, настояти 15-20 хвилин і пити теплим. Це так званий печінковий чай.

 

Тричі на день за одну годину до їжі приймайте спочатку одну чайну ложку подрібненої розторопші, запиваючи прохолодною водою. Потім випийте, не поспішаючи, півсклянки печінкового чаю.


Щоб почистити печінку після застіль, лікарі рекомендують пити сік моркви, яблука і буряка в пропорції 1:1. Саме при вживанні бурякового соку, в якому мінеральні речовини містяться переважно в лужних сполуках і гармонійній рівновазі, найбільш інтенсивно виділяється жовч. До того ж буряк і страви з нього мають проносну дію.


Для кращої роботи жовчних протоків фахівці рекомендують з’їдати щодня 2-3 яблука. Подібний ефект справляють настої безсмертника і шипшини.


Печінка любить фрукти, овочі й каші, зварені на воді. Частіше вживайте кефір і йогурт, нежирний сир. Найбільш раціональним лікарі називають харчування 4-6 разів на добу. Насичені прийоми їжі з великими перервами (особливо пізня вечеря) сприяють накопиченню жиру, провокують розвиток дискінезії жовчних шляхів та їх запалення.


Пийте багато води та свіжі соки. Це дуже корисно для відновлення печінки. А також уникайте сухого клімату, сауни з сухою парою.