Не тістечка винні, а гормони? Чому естроген із кортизолом стають причиною зайвої ваги

27.04.2021
Не тістечка винні, а гормони? Чому естроген із кортизолом стають причиною зайвої ваги

Надмірна кількість кортизолу в організмі часто спонукає людину налягати на солодощі. Відтак зайва вага — неминуча... (Фото з сайта 7snov.com.ua.)

Надмірну вагу лікарі часто пояснюють як наслідок переїдання і недостатньої фізичної активності.

 

Але людський організм — значно складніший механізм, ніж видається на перший погляд, і не все можна трактувати простою схемою.

 

Важливо враховувати ще й такий чинник, як гормональний статус. Чи є гормони, які заважають людині схуднути? І які з них впливають на вагу, і чи можливо з ними «домовитися»?


Адипонектин. Цей гормон віддає організму «команду» спалювати жир. Він відповідає за вивільнення глюкози в печінці, окислення жирних кислот у м’язах і печінці, засвоєння глюкози м’язами, зменшення запальних процесів. Учені довели: що вищий рівень цього гормону в крові, тим швидше вдається схуднути.

 

Його рівень природним чином знижується, коли людина набирає вагу. Але кожен у змозі сам стимулювати вироблення адипонексину. Для цього необхідно регулярно споживати гарбузове насіння, шпинат і капусту.


Грелін. Він також відомий як гормон голоду. Якщо його надто багато, людині важче насититися. Він подає сигнали в мозок, які спонукають людину з’їсти щось солодке і жирне, до того ж у найбільш небезпечний для фігури час — ввечері і вночі.

 

Як свідчать останні дослідження, на рівень греліну безпосередньо впливає сон: навіть найменше недосипання провокує його зростання. Тому лікарі й радять спати не менше 7-8 годин на добу і не захоплюватися кавою, оскільки цей енергетичний ароматний напій також обумовлює збільшення рівня гормону, що впливає на вагу. Натомість знизити його рівень можна з допомогою білка. Візьміть за правило готувати собі на сніданок омлет або зварені «на м’яко» яйця.


Лептин. Найкращий «друг» греліну — лептин, або гормон, що відповідає за апетит. Зменшення його рівня в крові провокує переїдання. Для того, аби підняти рівень гормону і без надмірних зусиль схуднути на кілька розмірів, регулярно споживайте продукти, багаті на жирні кислоти омега-3, тобто рибу. Найкраще лосось, скумбрію або сардини.


Інсулін. Якщо маєте клопіт із зайвою вагою, цілком імовірно, що це наслідок дисбалансу інсуліну, що проявляється підвищенням рівня глюкози в крові. Не варто лякатися, це не є 100-відсотковою ознакою діабету, але свідчить про те, що організм потребує допомоги в переробці цукру. Інакше він перетвориться на жир.

 

Зарадить ситуації яблучний оцет. Регулярне споживання його перед їжею допоможе тримати рівень цукру в нормі. Але вживати оцет слід обережно при підвищеній кислотності шлунка. Тому краще порадитися з лікарем.


Кортизол. Організм виробляє кортизол у відповідь на стрес. У ситуаціях, коли людині загрожує небезпека, такий гормон — як швидка допомога. Однак хронічний стрес, який нині докучає багатьом із нас, негативно позначається не тільки на здоров’ї нервової системи, а й на фігурі.

 

Надмірна кількість кортизолу спонукає людину налягати на солодощі і борошняні вироби, знижує тонус м’язів. А що менше в організмі м’язів, тим нижчий метаболізм. Окрім того, тривалий стрес провокує депресію — а це точно не сприяє схудненню. Щоб поліпшити ситуацію, обмежте споживання кави і хоча б мінімум часу приділяйте фізичній активності. Навіть щоденна півгодинна прогулянка добре впливає на самопочуття і суттєво знижує рівень гормону стресу.


Естроген. На запитання: «Які гормони впливають на вагу жінки?» ми найчастіше чуємо у відповідь: «Естроген!». І це справді так, стверджують лікарі. Однак перевищення його рівня не тільки сприяє накопиченню зайвих кілограмів, а й знижує сексуальний потяг, провокує часті мігрені, депресії, ускладнює ПМС (передменструальний синдром) і навіть може спровокувати порушення функції репродуктивної системи.

 

Аби цей вередливий гормон тримати під контролем, лікарі радять відмовитися від фаст-фуду і дотримуватися збалансованого харчування, в якому обов’язково мають бути присутні капуста, шпинат, цитрусові, зелений чай і коричневий рис.


Тестостерон. Коли його рівень надто низький, людина стикається з тими ж симптомами, які виникають, коли зашкалює «жіночий» гормон: апатія, зниження статевого потягу, уповільнений метаболізм. Тримати гормон у нормі допоможуть продукти, що містять сою, лляну і рапсову олію, авокадо. А також регулярні заняття спортом і повноцінний відпочинок.