Колискова має стати набатом: у Києві та Львові згадують Ярослава Федоришина, Сергія Проскурню і Романа Віктюка

12.03.2021
Колискова має стати набатом: у Києві та Львові згадують Ярослава Федоришина, Сергія Проскурню і Романа Віктюка

Поєднані творчістю та Львовом Сергій Проскурня, Роман Віктюк та Ярослав Федоришин.

Перформанс, концерт з улюблених творів та балет, перегляд документальних фільмів й експонування речей iз приватних колекцій, — так 12 та 13 березня у Львівській національній опері вшановуватимуть пам’ять трьох відомих українських режисерів: Ярослава Федоришина, Романа Віктюка та Сергія Проскурні, які пішли у засвіти один за іншим, починаючи з березня 2020, і кожен з яких мав свою львівську історію.

 

Тепер кажуть: усі троє за життя отримували пропозицію від Львівської опери по­ставити одну зі своїх вистав... І можна лише намріяти, який би був щонайменше резонанс. У реальності є можливість побачити дводенний проєкт «Львівські Дон Кіхоти» на різних майданчиках та сценах театру, яким вшанують пам’ять митців.


У 40-й день після смерті Сергія Проскурні, 12 березня, після заупокійної Літургії в Гарнізонному храмі Святих верховних апостолів Петра і Павла покладуть квіти шани на могилах Ярослава Федоришина та Романа Віктюка на Личаківському цвинтарі.

 

Опісля у фоє Опери відбудеться інтерактивна акція «Пересотворені», під час якої прозвучать спогади про режисерів, транслюватимуться документальні фільми, відбудеться перформанс Львівського академічного духовного театру «Воскресіння», який створив Ярослав Федоришин.


І згадується, як два роки поспіль зовсім недавно львів’яни вуличним дійством феєрично і яскраво відкривали кількаденне свято-фестиваль у місті корифеїв українського театру в Кропивницькому.  Вистави просто неба від Федоришина — «Коли ангели спускаються на землю», «Йов», інші — бачили тисячі людей у Львові та Києві, а також за кордоном.

 

Цією фішкою «Воскресіння» Ярослав Федоришин намагався в Україні наблизити театр до масової публіки, тому з’явилися й вуличні герої на ходулях для дитячої аудиторії.

 

А загалом колектив самобутнього «Воскресіння» гастролював у понад трьох десятках країн.


Свого часу Ярославу Федоришину дозволив особисто поставити своє «Повернення додому» Гарольд Пінтер — англійський драматург, лауреат Нобелівської премії з літератури 2005 року.

 

І твори яких би авторів не ставив цей режисер, народжений на лісоповалі у Хабаровському краї, куди його батьків виселяли з різних причин як «ворогів народу», — завжди він мав український стрижень й делікатну естетику образів і посилів глядачам. 20 березня буде рік без Майстра театру Ярослава Федоришина.


А 12 березня у Дзеркальній залі Львівської опери ще відбудеться концерт пам’яті за участі Ігоря Муравйова (скрипка), Євгена Громова (фортепіано), артистів балету Львівської національної опери (балетмейстер — Сергій Наєнко) та Львівського академічного духовного театру «Воскресіння». На завершення дня на головній сцені покажуть балет «Дон Кіхот» Людвіга  Мінкуса.


У Києві Сергієві Проскурні присвятили концерт.
Фото Сергія ВІННИЧЕНКА.

Наступного дня у Дзеркальній залі театру відбудеться концерт пам’яті «Колискова для Проскурні» піаніста Євгена Громова, який включатиме твори класиків Йогана Себастьяна Баха та Фредеріка Шопена, які були улюбленими для режисера Сергія Проскурні або ж пов’язані з його творчістю.


А в Києві 10 березня в Андріївській церкві вшанували концертом пам’яті Paradisi Gloria («Даруй славу в раю») Сергія Проскурню. Майстерним виконанням чарували Ансамбль класичної музики імені Бориса Лятошинського, сопрано Іванна Пліш та контр-тенор Роман Меліш. Звучали Моцарт і Перголезі.


Новатора-режисера великого числа масових заходів і душевну людину згадували й посередництвом зажди емоційних фото та неказенної переписки. Коротке слово вдячності за українську позицію і модернову творчість Сергія Проскурні сказав міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

 

А його попередник Євген Нищук нагадав про знаковість збігу цих пам’ятних днів із Шевченковими та прочитав «Заповіт». «Поховайте та вставайте!» — актуальний заклик донині для утвердження креативної української культури.

ДОСЬЄ «УМ»

Ярослав Федоришин (25 червня 1955 — 20 березня 2020)


Театральний діяч, режисер, актор, заслужений діяч мистецтв України.


У 1976 р., після закінчення театрального інституту, переїхав у Львів, де став актором Львівського ТЮГу.
Стажувався в Польщі у режисера Кшиштофа Зануссі.


У 1990 р. разом із однодумцями заснував театр «Воскресіння», у якому поєдналися духовні традиції класичного театру і сучасні форми.


У 1992 р. започаткував Міжнародний театральний фестиваль «Золотий Лев», який відбувається що два роки у Львові.

Сергій Проскурня (28 листопада 1957 — 1 лютого 2021)


Театральний режисер, продюсер, лауреат премії Національної спілки театральних діячів України «Експеримент» та премії імені Сергія Данченка. Організатор театральних фестивалів, концертів та мистецьких проєктів.


Співзасновник мистецького об’єднання «Дзиґа» у Львові (1993 р.) та першого фестивалю «Червона Рута» (1989 р.)


У 2009 р. працював генеральним директором-художнім керівником Одеської національної опери, згодом — художнім керівником музично-драматичного театру ім. Т. Шевченка в Черкасах.

Роман Віктюк (28 жовтня 1936 — 17 листопада 2020)


Театральний режисер та актор, народний артист України, лауреат театральної премії Maratea Центру європейської драматургії.


Народився і розпочинав свою професійну діяльність у Львові. Працював у театрах України, Росії, Латвії, Литви, Фінляндії, США, Італії, Греції, Ізраїлю тощо.
У 1991 р. заснував «Театр Романа Віктюка» у Москві.


Входить до американської версії списку «50 людей, які найбільше вплинули на другу половину ХХ століття».
Автор понад 200 театральних постановок.