Від десяти до дванадцяти: винищування лісу в Україні тепер обходитиметься дорожче

09.10.2018
Від десяти до дванадцяти: винищування лісу в Україні тепер обходитиметься дорожче

(Малюнок Володимира СОЛОНЬКА.)

Із наступного року за незаконне вирубування та контрабанду лісу суттєво зростуть штрафи та терміни позбавлення волі.
 
 
Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів», згідно з яким у декілька разів підвищено штрафи за незаконне вирубування і знищення лісових культур та молодняка, підписав минулого тижня Президент.
 
 
Закон, ініційований лідером Радикальної партії Олегом Ляшком,  набуде чинності вже з 1 січня.
 
Відповідні зміни вносяться до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінально-процесуального кодексу України та Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів».
 
Так, незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників; перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення, тягнутиме за собою накладення штрафу на громадян від п’ятнадцяти (255 гривень) до тридцяти (510 гривень) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб — від сімдесяти п’яти (1 тисяча 275) до ста п’ятдесяти (2 тисячі 550) неоподатковуваних мінімумів.
 
За ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з перелічених порушень, накладатиметься штраф від тридцяти (510) до шістдесяти (1 тисяча 20 гривень) неоподатковуваних мінімумів і на посадових осіб — від трьохсот (5 тисяч 100) до шестисот (10 тисяч 200) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
Також вводиться кримінальна відповідальність за переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев, лісоматеріалів необроблених та інших лісоматеріалів, заборонених до вивозу за межі митної території України.
 
Такі незаконні дії каратимуться позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років. Якщо особа вчинить такі дії знову чи за попередньою змовою групою осіб, або це буде службова особа, яка використовує владу чи службове становище, або у великому розмірі — їй «світить» уже від п’яти до десяти років із позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
 
Якщо ж такі незаконні дії вчинятимуться організованою групою чи в особливо великому розмірі — позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років із позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
 
Окрім того, кримінальна відповідальність у разі заподіяння істотної шкоди підвищуватиметься і за незаконну порубку або перевезення, зберігання та збут лісу. За такі дії штраф становитиме від тисячі (17 тисяч гривень) до тисячі п’ятисот (25 тисяч 500 гривень) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, обмеження волі на строк до трьох років чи позбавлення волі на той самий строк.
 
У разі, якщо такі дії будуть вчинені у заповідниках або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, вони каратимуться штрафом від тисячі п’ятисот (25 тис. гривень) до двох тисяч (34 тис. гривень) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням чи позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років чи позбавленням волі на той самий строк. Якщо незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання та збут лісу спричинили тяжкі наслідки — позбавлення волі на строк від п’яти до семи років.
 
Також Законом встановлюється обмеження внутрішнього споживання українських лісоматеріалів необроблених у розмірі 25 мільйонів кубічних метрів на рік. Уряду ж доручено розробити комплексну програму відновлення лісового фонду України та визначити першочергові обсяги робіт щодо відновлення лісів і лісорозведення, охорони лісів від пожеж, захисту від шкідників і хвороб, інших лісогосподарських заходів.