Ліки — не з-під поли

23.02.2016
Ліки — не з-під поли

Контроль за ліками — у руках самих пацієнтів. (з сайта business-tv.com.ua.)

В Україні стартувала система моніторингу наявності ліків для онкохворих у лікарнях. Відтепер пацієнти, які отримують ліки, закуплені державним коштом, зможуть контролювати їх наявність у медичних закладах у всіх областях України — у режимі реального часу. Окрім того, хворий, який придбав препарати за власний кошт, зможе перевірити, чи ці медикаменти не перепродують недобросовісні медики. Зробити це можна завдяки спеціальному коду партії ліків, зазначеному на їх упаковці.

Система www.likycontrol.org.ua, розроблена «Центром протидії корупції» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», збирає інформацію про кількість та розподіл у регіонах ліків, закуплених за державний кошт для онкохворих, відслідковує кількість та оновлює залишки препаратів у лікарнях. Сайт покликаний протидіяти перепродажу ліків онкохворим пацієнтам.

«На сайті розміщено перелік препаратів, які для онкологічних хворих закуповують за бюджетний кошт. Їх мають видавати в лікарнях безплатно. На сайті є 112 унікальних найменувань препаратів для дорослих та дітей, а також інформація про їх наявність у 76 лікарнях 24 регіонів України», — розповідає Олександра Устінова, представник «Центру протидії корупції».

Щороку держава витрачає мільйони гривень на ліки для онкохворих пацієнтів. Зокрема, 2015-го на це було виділено 750 мільйонів гривень, така ж сума залишилася і на цей рік. Та попри це отримати необхідні препарати безкоштовно пацієнти не завжди можуть, бо частину ліків перепродують шахраї.

«Наші волонтери особисто стикалися з тим, що медичний персонал перепродував ліки, придбані нашим фондом для хворих дітей, — розповідає Ірина Литовченко з благодійного фонду «Таблеточки», який допомагає онкохворим дітям. — На жаль, є велика кількість нечистих на руку посадовців та лікарів, які перепродують ліки, що їх пацієнти мають отримувати безкоштовно».

За словами директора Інституту раку Олени Колесник, така ініціатива дозволить більш жорстко контролювати наявні медичні препарати в лікарнях та викрити схеми перепродажу медикаментів. «Ми вже півтора року публікуємо на сайті всю інформацію щодо наявності ліків у нашому інституті, аби пацієнти мали змогу дізнатися, які препарати є в наявності. Знаємо, що через закупівлі ліків міжнародними організаціями ми матимемо суттєву економію коштів, іноді до 60%, — зауважує пані Колесник. — За рахунок цієї економії держава зможе закупити більше ліків, тому такий контроль дуже важливий, аби препарати дійшли до пацієнтів, а не стали предметом збагачення корупціонерів».

Команда «Центру протидії корупції» систематично оновлює на сайті інформацію про залишки ліків у лікарнях. Це офіційна інформація — її надає Міністерство охорони здоров’я, обласні та міські управління охорони здоров’я в кожному регіоні.

Спеціально для випадків, коли лікарі відмовляють хворим у видачі безкоштовних ліків, активісти розробили форму, яку можна завантажити з сайту та надіслати до органів державної влади. І вимагати надати інформацію щодо конкретних препаратів. Згідно з Законом України «Про доступ до публічної інформації», відповідь на запит мають надати не пізніше ніж за п’ять робочих днів після його отримання.

Також борці з корупцією просять повідомляти їх про факти перепродажу ліків, обіцяючи заявнику анонімність. «Ми фіксуватимемо факти перепродажу ліків пацієнтам та змушуватимемо правоохоронні органи реагувати на них, — запевнила Олена Щербан, юрист «Центру протидії корупції». — За такі злочини українське законодавство передбачає кримінальну відповідальність, адже йдеться про збагачення за рахунок людських життів».