Криваві Соловки: 87 років тому «совєти» знищили українського вченого, педагога Григорія Холодного

13:13, 17.02.2025
Криваві Соловки: 87 років тому «совєти» знищили українського вченого, педагога Григорія Холодного

Григорій Григорович Холодний — український вчений, жертва більшовицького терору. (Фото: Вікіпедія)

Масовий розстріл ув'язнених Соловецької в'язниці особливого призначення. відбувся На архіпелазі в Білому морі в лютому 1938 р - 17 лютого було страчено 198 в'язнів, з них кожен п'ятий - уродженець України.  

 

Про це нагадує газета Україна молода.

 

87 років тому, 17 лютого 1938 року, загинув на Соловках Григорій Холодний - український вчений, педагог, жертва сталінського режиму (1886-1938). З трьох братів Холодних - Миколи (видатного українського ботаніка), Володимира (чоловіка "королеви німого кіно" - Віри Холодної, розстріляного чекістами) і Григорія - лише Миколі випало дожити до 70-ти років.

 

Народився Григорій Холодний в російському Тамбові, де його тато Григорій (родом з Переяслава на Київщині) учителював у місцевій гімназії. Можливо, не з власної волі тато потрапив до далекого Тамбова. Одним з пунктів Емського указу 1876 р., яким заборонялося все українське, передбачалося переводити учителів-українофілів до російської глибинки, а, натомість, російських вчителів - направляти на роботу до України (так і батько М.Булгакова потрапив до Києва з росії).

 

Григорій Холодний закінчив фізико-математичний факультет петроградського університету. У 1912-1917 pp. учителював у москві, був секретарем заснованого М. Грушевським Українського видавничого товариства. Згодом переїхав до Києва, читав лекції з математики, фізики у Другій українській гімназії ім.Кирило-Мефодіївського братства. У 1915 р. народилася донька Оксана - майбутня піаністка. Сам Григорій Холодний чудово грав на скрипці.

 

У 1920-ті роки Григорій Холодний працював у освітянських колах Чернігівщини, був обраний головою місцевої "Просвіти", організував Чернігівське наукове товариство. Долучився до термінологічної праці в Інституті Української Наукової Мови, а в 1924 р. став штатним працівником природничого відділу Інституту, з 1925 р. - науковий секретар, а через рік - керівник Інституту. Григорій Холодний брав активну участь у виробленні головних засад розвитку української термінології, редагуванні термінологічних словників.

 

Григорій Холодний репресований у 1929 р. під час сталінського процесу проти Спілки Визволення України (СВУ), звинувачений у націоналістичному шкідництві. У 1933 р. він потрапив на Соловки. "Перебуваючи в політізоляторі, не підкорявся встановленому режиму, надсміхався і ображав наглядачів.", - з довідки, складеної в'язничним керівництвом. У липні 1937 р. постановою особливої наради при нквс срср Холодному додали ще п'ять років ізоляції, але він не прожив і семи місяців: за рішенням "трійки" - розстріляний.

 

Реабілітований Верховним Судом УРСР у 1989 р.

 

Старший брат Григорія Холодного - Микола Холодний (1882-1953) був видатним українським ботаніком, мікробіологом, засновником вітчизняної школи фізіології рослин. Його ім'ям названо Інститут ботаніки в Києві.

 

А ім'ям Оксани Холодної (1915-1984) - доньки Григорія Холодного - названо Київську музичну школу № 26.

 

Як повідомляла УМ, СВУ як плід фантазії ГПУ: чекісти під приводом вигаданої організації нищили українську інтелігенцію.