Згвалтування дівчинки на Закарпатті: суддю Оксану Софілканич перевірять

15:06, 28.03.2023
Згвалтування дівчинки на Закарпатті: суддю Оксану Софілканич перевірять

Вища влада правосуддя береться перевірити справедливість вироку судді Софілканич щодо групового зґвалтування неповнолітньо на Закарпатт#

Вища рада правосуддя перевірить зареєстровані скарги на суддю Оксану Софілканич, яка розглядала справу про групове зґвалтування 14-річної дівчини на Закарпатті.

 

Як інформує Україна молода, про це повідомили на сайті ВРП.

 

«Зареєстровані скарги про вчинення суддею Воловецького районного суду Закарпатської області Софілканич О.А. дисциплінарного проступку та повідомлення судді про втручання в її діяльність як судді під час здійснення правосуддя, будуть об’єктивно перевірені, їм нададуть відповідну оцінку у визначеному законом порядку», – йдеться у повідомленні.

 

ВРП запевняє, що поділяє занепокоєння громадськості щодо справедливості вироку, однак не наділена повноваженням втручатися в розгляд судових справ, надавати оцінку доказам, перевіряти законність та обґрунтованість судових рішень чи коментувати їх. 

 

У ВРП зауважують, що не можуть порушувати питання про відкриття дисциплінарної справи за власною ініціативою через повідомлення у ЗМІ. Однак додають, що право на звернення із дисциплінарною скаргою на суддю має будь-хто.

 

Дисциплінарна відповідальність передбачена, якщо доведуть, що судді дії були некоректними (ст. 106 Конституції України).

 

Йдеться про "умисну або незаконну відмову в доступі до правосуддя внаслідок недбалості. Також інше істотне порушення норм права під час його здійснення, якщо воно унеможливило судовий процес і призвело до істотних негативних наслідків".

 

Правоохоронці нагадують, що не наділені повноваженням втручатися в розгляд судами справ, надавати оцінку доказам, перевіряти у законності та обґрунтованості судових рішень чи коментувати їх.

 

"Перевірка законності та обґрунтованості судового рішення належить виключно до компетенції суду вищої інстанції, у даному випадку – апеляційного суду", – додають у ВРП. 

 

Раніше стало відомо, що прокуратура має намір оскаржити вирок Воловецького районного суду, який засудив трьох підлітків до двох років умовного терміну за групове зґвалтування неповнолітньої дівчинки.

 

Правозахисники наголошують, що таке рішення прийняли у зв’язку з активним обговоренням у ЗМІ вироку Воловецького районного суду Закарпатської області.

 

«На етапі досудового розслідування на основі зібраних доказів у слідства не було вагань у тій кваліфікації, яку обрали. Це була ч. 3 ст. 152 ККУ, саме зґвалтування групою осіб»,– каже речниця Нацполіції Закарпатської області Анна Дан.

 

У вироку вже було написано, що хлопці вчинили дії сексуального характеру, не пов'язані з проникненням у тіло неповнолітньої потерпілої.

 

Відповідно, вирок винесли за іншою статтею – ч. 3 ст. 153 ККУ, яка передбачає м’якше покарання. 

 

Нагадаємо, на Закарпатті у селі Верхні Ворота брати-близнюки та ще один 15-річний хлопець у 2021 році зґвалтували 14-річну дівчинку.


24 серпня вони заманили дівчинку на подвір’я одного з них, а потім до підвалу. Один із дітей вдарив дівчину в живіт, а потім вони по черзі ґвалтували її та знімали знущання на відео. 

 

Як повідомляла УМ, Спеціальна представниця Генерального секретаря ООН з питань сексуального насильства у конфліктах Праміла Паттен заявила, що згвалтування українських жінок є частиною воєнної стратегії рф та навмисною тактикою дегуманізації жертви