Найкращому аніматору в історії студії «Дісней» українцю Володимиру Титлі – 117, фото

15:22, 25.10.2021
Найкращому аніматору в історії студії «Дісней» українцю Володимиру Титлі – 117, фото

«Мікеланджело анімації» - Володимир Титла. (Фото: Фейсбук Oleg Vyshniakov / Олег Вишняков)

Одним із найкращих аніматорів в історії студії «Дісней» був українець Володимир Титла, який народився у цей день, 25 жовтня, 117 років тому. Титла створив персонажів гномів у «Білосніжці», Страмболі у «Піноккіо», слоненятка Дамбо, корову Клорабель у мультфільмі «Міккі Маус». Його називають «Мікеланджело анімації». У 1998 році посмертно отримав нагороду "Діснеївські легенди".

 

Як інформувала УМ, про це 25 жовтня нагадав Почесний Консул Держави Ізраїль у Західному регіоні Олег Вишняков у Фейсбуці.

 

Володимир Титла (Volodymyr Peter ''Bill'' Tytla) народився 25 жовтня 1904 р. у Йонкерсі, Нью-Йорк, в родині українських емігрантів. Свого часу вони емігрували з села Підгайці Тернопільської області. Але і в США сім’ї було непереливки. Батько працював на виробництві бочок для риб, грошей було небагато. Юнак з дитинства навчився втікати від суворої реальності завдяки фантазії та вмінню малювати. Коли Володимиру було 9 років, тітка взяла його на екскурсію, де вперше він побачив анімацію. Ця подія вплинула на усе життя хлопця.

 

 

Спершу хлопець пішов вчитися до Нью-Йоркської школи промислового дизайну, але вже у 16 років отримав роботу і кинув навчання. Він створював титри для студії «Парамаунт», а пізніше почав малювати героїв для мультфільмів «Байки Езопа».

 

Тоді ще Титла не знав, що анімація стане пристрастю усього його життя. Друга робота чоловіка теж була на студії «Джон Терріс». Батькам потрібна була його грошова допомога, тож Володимир викладався на усі сто і швидко завоював великий авторитет.

 

Гарний заробіток дозволив Володимиру довчитися – він поїхав набиратися нових знань у Париж. Він вдосконалював свої навички, брав уроки найвидатніших ілюстраторів. Навіть устиг побувати на Батьківщині батьків – на Тернопільщині. Там він полюбив українську пісню, завжди слухав її у вільних час. Врешті Володимир повернувся у Америку, аби далі продовжувати свій творчий шлях.

 

 

Повернувшись, Титла влаштувався на студію «Терітюнс» - третьосортну, що випускала не вельми якісні мультфільми. Йому не подобалося там працювати, але часи були складні. Та згодом Володимир все ж ризикнув і відправився у Голівуд, аби познайомитись із Уолтом Діснеєм. Був 1934 рік. Його талант одразу помітили і Титла став частиною головної команди, яка робила перші повнометражні мультфільми.

 

Через 4 роки Володимир Титла взяв шлюб з моделлю, що позувала для аніматорів, на ім’я Адріен ле Клерк. Незабаром у них з’явився син, якого назвали Петро, саме його реакції та емоції аніматор зобразив в образі слоненятка Дамбо.

 

Але у 1943 році Володимир Титла полишив студію Діснея. Тоді працівники зібралися на страйк через скорочення, до яких вдався Уолт через економічну кризу. Звільнився Титла за власним бажанням, але шкодував про це рішення до кінця життя.

 

 

Тоді ж родина переїхала у Коннектикут на власну ферму. Коріння давало про себе знати – ще одним хоббі великого аніматора було просте порання у землі.

 

Поряд з цим, Володимир продовжував працювати аніматором і створив ще кілька відомих персонажів, наприклад, маленького привида Каспера.

 

Помер Володимир Титла 29 грудня 1968 року у штаті Коннектикут.

 

Як повідомляла УМ, 25 жовтня, 101 рік тому, народився Амет-Хан Султан — легендарний кримськотатарський військовий льотчик Другої світової війни, активний учасник кримськотатарського національного руху.