Вибухи у Калинівці здійснили диверсанти – Ірина Венедіктова

14:06, 27.09.2021
Вибухи у Калинівці здійснили диверсанти – Ірина Венедіктова

Чотири роки тому прогриміли вибухи боєприпасів на складах 48-го арсеналу у Калинівці Вінницької області. (facebook.com/VenediktovaIryna)

Генеральний прокурор Ірина Венедіктова повідомила, що саме диверсія стала  причиною пожежі і вибухів боєприпасів на 48-му арсеналі в Калинівці Вінницької області у 2017 році.

 

За її даними, версія вчинення вибуху шляхом проникнення сторонньої особи на територію частини та встановлення підривного пристрою підтверджується здобутими доказами і висновками вже одержаних та долучених до матеріалів провадження судових експертиз, протоколами проведених негласних слідчих (розшукових) дій, допитів свідків та оглядів.

 

Як повідомляє Україна молода, про це Ірина Венедіктова написала в Facebook  у понеділок.

 

Загалом, у справах про пожежі та вибухи боєприпасів на військових складах допитано понад 3500 осіб, проведено більш як 1700 оглядів, отримано понад 50 тимчасових доступів до документів, призначено близько 650 експертиз.

 

Генпрокурорка нагадала, що чотири роки тому прогриміли вибухи боєприпасів на складах та майданчиках відкритого зберігання 48-го арсеналу у Калинівці Вінницької області.

 

"Збитки - понад 5,9 млрд грн внаслідок знищення боєприпасів, а також завдана шкода - пошкоджені об’єкти військової частини, будівлі місцевих мешканців", - поінформувала вона.

 

З урахуванням особливого періоду в державі та ведення бойових дій на тимчасово окупованих територіях України особлива увага приділяється збиранню доказів вчинення підпалів та вибухів на українських складах диверсійно-розвідувальними групами РФ або терористичними організаціями «ДНР» та «ЛНР», зауважила пані Венедіктова.

 

З цією метою, повідомила очільниця Різницької, прокурори і слідчі також використовують передбачені кримінальним процесуальним законом заходи міжнародного співробітництва.

 

Наразі очікується відповідь від компетентних органів Чеської Республіки щодо вибухів на складах із боєприпасами, що мали місце в жовтні та грудні 2014 року у населеному пункті Врбетице.

 

Також продовжується розслідування причин пожеж та вибухів боєприпасів упродовж 2015-2018 років на інших військових складах зберігання боєприпасів, зокрема на складі ракетно-артилерійського озброєння сектору «А» у Сватовому, 65-му арсеналі у Балаклії та 6-му арсеналі в Ічні, написала Венедіктова.

 

За її словами, серед слідчих версій в усіх цих провадженнях, крім основних - вчинення диверсій та терористичного акту, послідовно перевіряються також причетність до скоєння злочину військових службових осіб з метою приховання фактів нестачі; недбале ставлення військових службових осіб до виконання службових обов’язків; настання пожеж та вибухів боєприпасів через самозаймання або інші природні фактори.

 

"Маємо вже і ряд притягнутих до відповідальності військовослужбовців у зв’язку із вибухами на арсеналах. Наголошу, правоохоронці підозрюють цих осіб не у причетності до причин надзвичайних подій, а у службовій недбалості та бездіяльності, що призвели до більш тяжких наслідків пожеж на складах", - зауважила генпрокурор.

 

Найбільш вірогідною причиною виникнення пожежі на складі ракетно-артилерійського озброєння сектору «А» у Сватовому є вчинення теракту, наголосила Венедіктова.

 

Однак, за її словами, причинами розповсюдження пожежі та завдання шкоди у вигляді пошкоджень об’єктів військової частини, будівель місцевих жителів стало порушення вимог методичних рекомендацій, інструкцій, настанов, керівних документів Міністерства оборони України військовими службовими особами, невиконання ними наказів начальників.

 

"Саме за невиконання наказів керівництва щодо забезпечення діяльності складу притягнуто до кримінальної відповідальності начальника складу ракетно-артилерійського озброєння сектору «А», якого вироком суду у 2016 році визнано винним та призначено покарання у вигляді тримання в дисциплінарному батальйоні", - додала вона.

 

Крім того, "за недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду повідомлено про підозру двом командирам артилерійських підрозділів ЗСУ.

 

Через порушення керівних документів вони розташували підпорядковані їм підрозділів та ввірену військову техніку у безпосередній близькості до складу ракетно-артилерійського озброєння сектору «А» у м. Сватове.

 

При цьому не забезпечили розміщення кожної одиниці бойової та іншої техніки на нормативно встановлених відстанях одна від одної та не провели облаштування капонірів та окопів для безпечного збереження озброєння та захисту від ураження.

 

Внаслідок цього ввірена їм військова техніка була знищена під час пожежі на території складу ракетно-артилерійського озброєння, що призвела до детонації боєприпасів. Державі заподіяно понад 18 млн грн майнової шкоди", - нагадала генпрокурор.