«Вор в законі»: Рада визначила покарання за кримінальний статус

15:49, 04.06.2020
«Вор в законі»: Рада визначила покарання за кримінальний статус

Про те, кого вважатимуть носієм статусу "вора в законі" в законі прописано розмито.

Верховна Рада зі скандалом ухвалила у другому читанні закон про відповідальність за злочини, вчинені злочинною спільнотою. Йдеться про зміни до Кримінального кодексу, які вводять в поле кримінальної відповідальності поняття «вор у законі» в четвер.

 

Саме так – зміни до Кримінального кодексу стосуються поняття «вор у законі», а не «злодій у законі», як мало би бути, якби автори закону і більшість, яка за нього проголосувала, послуговувалися українською мовою.

 

Як повідомляє «Україна молода», за закон про «вора в законі» проголосували  236  народних депутатів під час засідання у четвер.

 

Низка нардепів висловлювали зауваження до запропонованої для другого читання редакції законопроєкту №2513. Зокрема член фракції "Європейська солідарність" Володимир В’ятрович обурювався, що в законодавчу площину вводиться злочинний жаргон, адже слова "вор" немає в українській мові.

 

Нардепка з "Голосу" Олександра Устінова зауважила, що це "дуже небезпечний законопроєкт, який дає надзвичайні повноваження поліції, яка гвалтує і вбиває людей".

 

На її думку, спочатку варто реформувати поліцію, а потім приймати закон про «ворів у законі». І додала, що розмиті норми документу дозволяють притягнути до відповідальності невинних пересічних громадян.

 

Керівництво МВС в урядовій ложі вітає ухвалення змін до Кримінального кодексу щодо кримінального поняття "вор в законі" (Фото МВС).

 

Ухвалений законропроєкт дає визначення поняттю "вор в законі" та вводить кримінальну відповідальність для таких осіб, визначає відповідальність за злочини, вчинені злочинною спільнотою та організацію або участь у злочинному зібрані (сходці).

 

Згідно положенням проєкту закону, стаття 255 Кримінального кодексу України визначає, що створення злочинної організації, керівництво нею або її структурними частинами, караються позбавленням волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна.

 

Участь у злочинній організації карається позбавленням волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна. Якщо такі дії вчинені службовою особою з використанням службового становища, вони караються позбавленням волі на строк від 8 до 13 років з конфіскацією майна.

 

Створення злочинної спільноти, тобто об’єднання двох чи більше злочинних організацій, керівництво такою спільнотою караються позбавленням волі на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна.

 

Якщо такі дії, вчинені особою, яка здійснює злочинний вплив або є особою, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі "вора в законі" караються позбавленням волі на строк від 12 до 15 років з конфіскацією майна.

 

Під особою, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі "вора в законі" слід розуміти особу, яка завдяки авторитету, іншим особистим якостям чи можливостям, здійснює злочинний вплив і координує злочинну діяльність інших осіб, які здійснюють злочинний вплив.

 

Стаття 255 ККУ доповнюється статтею 255-1, згідно якої умисне встановлення або поширення в суспільстві злочинного впливу  карається позбавленням волі на строк від 7 до 10 років з конфіскацією майна.

 

Умисне встановлення або поширення в суспільстві злочинного впливу вчинені повторно або в ізоляторах тимчасового тримання, слідчих ізоляторах чи установах виконання покарань караються позбавленням волі від 9 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.

 

Умисне встановлення або поширення в суспільстві злочинного впливу "вором в законі" карається позбавленням волі на строк від 12 до 15  років з конфіскацією майна.

 

Законопроєкт також встановлює кримінальну відповідальність за організацію або проведення злочинного зібрання (сходки).

 

Стаття 255-2 ККУ визначає, що організація або сприяння у проведенні злочинного зібрання (сходки) представників злочинних організацій або організованих груп, або осіб, які здійснюють злочинний вплив, для планування вчинення одного або більше злочинів, матеріального забезпечення чи координації злочинної діяльності, у тому числі розподілу доходів, одержаних злочинним шляхом, або сфер злочинного впливу, а також участь у такому зібранні (сходці), у тому числі з використанням засобів зв’язку, - караються позбавленням волі на строк від 7 до 12  років з конфіскацією майна.

 

Згідно статті 255-3 законопроєкту від 3 до 7 років позбавлення волі карається також звернення за застосуванням злочинного впливу до особи, яка завідомо для винного може здійснювати злочинний вплив, зокрема, до особи, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі "вора в законі", з метою застосування нею такого вплив.

 

Законопроєкт ініційований президентом України, але розроблявся в МВС.  Цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

 

Як повідомляла "УМ", на початку квітня в Одесі був затриманий "злодій в законі" Авто Копала, який отримав свій кримінальний злодійський статус ще в 17 років.