Головна мішень — Україна: в ЄС зареєстрували понад 5 тисяч випадків російської дезінформації

26.03.2019
Понад 5 тисяч випадків російської дезінформації було зареєстровано з 2015 року спеціальною європейською групою боротьби з фальшивими про­кремлівськими повідомленнями.
 
Цими днями минуло чотири роки з моменту створення групи в складі дипломатичного корпусу ЄС. У групі боротьби з пропагандою та дезінформацією Росії працює декілька людей, але є плани її розширення.
 
Найбільше випадків дезінформації — понад 2 тисячі — стосувалися України. Експерти ЄС, після ретельного аналізу фальшивих повідомлень, визначили, наприклад, що дезінформаційна кампанія щодо Азовського моря розпочалася майже за рік до листопадової атаки російських підрозділів на українські кораблі.
 
Спершу прокремлівська дезінформація повідомила, що Україна поглибила дно Азовського моря для флоту НАТО, пізніше, що влада в Києві інфікувала море вірусом холери.
 
З’явилася також інформація про те, що Сполучені Штати працюють над планами розпалювання зіткнень між Росією та Україною біля Азовського моря з 1990-х років.
 
У доповіді про випадки російської дезінформації майже 1200 стосувалися США — ця країна посіла друге місце рейтингу після України. Третє місце займає Європейський Союз — 700 випадків, iз них понад 120 — на тему Польщі.
 
Йдеться про звинувачення в агресивній поведінці щодо сходу, про територіальні вимоги щодо України та мрії відновити імперію. Понад 400 випадків російської дезінформації було присвячено НАТО і Сирії, не набагато менше — міграції та приблизно 40 — «Брекзиту».
 
Останнім часом особливо активізувалась інформаційна війна проти трьох країн Балтії. В Естонії, Латвії та Литві організовано десятки нібито незалежних інформаційних сайтів, які насправді повністю фінансує та керує ними Москва. 
 
Спеціальна група ЄС боротьби з російською пропагандою публікує щотижневий огляд на веб-порталі EUvsDisinfo. Експерти також розміщають дані та звіти у «Фейсбуці» та «Твіттері».