На Кіровоградщині зробили сенсаційні відкриття на розкопках скіфського кургану

17:15, 08.09.2017
На Кіровоградщині зробили сенсаційні відкриття на розкопках скіфського кургану

Археологи під час розкопок кургану скіфів у Васиному.

Українські археологи зробили низку сенсаційних наукових відкриттів під час розкопок історичної пам'ятки – кургану скіфського періоду на території села Васине Мошоринської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області.

 

Зокрема, дерев'яна конструкція скіфської гробниці збереглася майже в первозданному вигляді.

 

Про це повідомляє сайт Кіровоградської облдержадміністрації.

 

"Навесні цього року на ділянці поля, де розташований курган, було виявлено антропоморфну кам'яну стелу, що датується орієнтовно другою половиною VI – початком V століття до нашої ери. Вона містить зображення скіфа з шийними гривнями, мечем і ритоном, які служили символами тодішньої влади. Тому вчені висловили припущення, що курган в Васиному може бути похованням скіфського правителя або воєначальника", – йдеться в повідомленні.

 

Зазначається, що археологічні дослідження були здійснені силами вчених та студентів Центрального державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, під керівництвом доцента кафедри історії України, кандидата історичних наук Ірини Козир.

 

Вчені зазначають, що курган в Васиному, як і більшість поховальних споруд скіфського часу, був пограбований ще в давнину. Однак, як зазначила керівник наукової експедиції Ірина Козир, ця пам'ятка являє надзвичайну цінність для науки.

 

"В процесі розкопок зроблено низку сенсаційних відкриттів. Зокрема, виявилося, що дерев'яна конструкція скіфської гробниці збереглася до наших днів майже в первозданному вигляді, що є надзвичайною рідкістю. Інші подібні пам'ятники, виявлені на території України, були сильно зруйновані грабіжниками, а тому реконструкція їх первісного вигляду здійснювалися тільки за залишками фрагментів", – підкреслюють археологи.

 

Цікаво й те, що давня стела була знайдена в тому ж місці, де вона встановлена з самого початку, – такі знахідки в скіфської археології рідкість. За висновками науковців, зазначений артефакт є унікальним твором скіфського мистецтва і не має аналогів.

 

 

На місце розкопок днями особисто навідався голова Кіровоградської облдержадміністрації Сергій Кузьменко.

 

«Нашим першочерговим завданням було порятувати унікальну історичну пам’ятку, щоб наші науковці її могли дослідити, а не як це часто буває, розграбували «чорні» археологи. Це важливо, адже Кіровоградщина є справді унікальним регіоном, де зароджувалися численні культури. Тому ми й надалі докладатимемо зусиль для дослідження минулого нашого краю та збереження історичної спадщини для майбутніх поколінь, – наголосив Сергій Кузьменко.