«1+1» та продакшини хочуть відтермінувати норми щодо української мови в кіновиробництві

10:53, 01.06.2021
«1+1» та продакшини хочуть відтермінувати норми щодо української мови в кіновиробництві

Медіахолдингу «1+1 медіа» українська мова не піходить?

Медіахолдинг «1+1 медіа» опублікував звернення виробників контенту та медіаспільноти до народних депутатів на підтримку законопроєкту, яким пропонують відтермінувати норми про українську мову в теле- та кіновиробництві на час карантину.

 

Депутати мають 1 червня голосувати щодо включення до порядку денного та скорочення термінів розгляду цих законопроєктів.«1+1» та продакшини підтримали законопроєкт про відтермінування норми щодо української мови в кіновиробництві

 

Як інформує УМ, про це стало відомо із опублікованого звернення «1+1 медіа».

 

Звернення підтримали Асоціація «Українська кіно-асоціація», Індустріальний телевізійний комітет, ТОВ «Еф Фільмз» ТОВ «Про-ТВ продакшн», ТОВ «Стар медіа», ТОВ «Українська продакшн студія» (УПС), ТОВ «Файнл КАТ медіа», Art Forms Production Filmstream, Ivory Films та Mamas Film Production.

 

«Представники теле- та кіноіндустрії схвалюють появу такого надважливого законопроєкту і розраховують на те, що депутати Верховної Ради України IX скликання підтримають його якнайшвидше задля повноцінного функціонування українського теле- та кіновиробництва в умовах пандемії», – йдеться у їх спільній заяві.

 

Частина їх заяви схожа з обґрунтуванням необхідності прийняття законопроєктів №5554 та №5554-1, яку депутати написали в пояснювальних записках.

 

Водночас виробники контенту закцентували увагу на частині проєктів законів, у якій йдеться про безперервний режим функціонування теле- та кіновиробників.

 

«Для того, щоб глядач і надалі отримував якісний контент українського виробництва, як інформаційний, так і розважальний, галузь потребує з боку держави певної підтримки виробників теле- та кінопродукції у карантинний період. Необхідні заходи окреслені у законопроєкті "Про внесення змін до деяких законів щодо підтримки вітчизняних виробників теле- та кінопродукції в період встановлення карантину у зв’язку із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2". Зокрема ті, що враховують специфіку та безперервний режим функціонування теле- та кіновиробників», – зазначили вони в зверненні.

 

Депутати мають 1 червня голосувати щодо включення до порядку денного та скорочення термінів розгляду цих законопроєктів. Їх представить голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв. Зазначимо, що ці проєкти законів парламентські комітети ще не розглядали.

 

Нагадаємо, що народні депутати від «Слуги народу» Микита Потураєв та Євгенія Кравчук 24 травня 2021 року зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт № 5554 «Про внесення змін до деяких законів щодо підтримки вітчизняних виробників теле- та кінопродукції в період встановлення карантину у зв’язку із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». 28 травня інший депутат від «Слуги народу» Олександр Санченко зареєстрував у парламенті альтернативний проєкт закону № 5554-1.

 

Депутати пропонують відтермінувати набуття чинності ч. 6 ст. 23 закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», яка передбачає, що мовою поширення та демонстрування фільмів в Україні є державна. Ця норма має набути чинності 16 липня 2021 року. Натомість Потураєв та Кравчук пропонують, щоб вона набула чинності «через два місяці від дня відміни карантину», який запровадили з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби.

 

Ініціативу монобільшості гостро розкритикував експрезидента Петро Порошенко. 

 

Також нагадаємо, що Верховна Рада 25 квітня 2019 року ухвалила в другому читанні та в цілому законопроект «Про функціонування української мови як державної». Закон підтримали 278 нардепів. Президент України Петро Порошенко 15 травня підписав цей закон. 16 травня його опублікували в газеті «Голос України».

 

Згідно з документом, єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова, її статус як єдиної державної мови зумовлений державотворчим самовизначенням української нації. Цей закон також регулює функціонування і застосування української мови як державної у сферах суспільного життя по всій території України.

 

Європейська комісія «За демократію через право», більше відома як Венеціанська комісія, дійшла висновку, що Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» не витримує балансу між захистом української мови та гарантуванням прав мов меншин.

 

У березні 2020 року народні депутати хотіли зупинити дію мовних квот через коронавірус. 23 березня депутати від опозиційної партії «Європейська солідарність» Микола Княжицький і Володимир В’ятрович розповіли, що задля «запобігання економічних наслідків» епідемії коронавірусу депутати напрацювали зміни до законодавства, які можуть зупинити дію мовних квот на телебаченні. За словами пана Княжицького, пропозиції виходили від представників партії влади, але він не уточнив, від кого саме. Він додав, що після того, як вони з колегами забили на сполох, вони домовилися з головою Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександром Ткаченком, що такі пропозиції не увійдуть до законопроєкту.

 

У лютому 2021 року «слуги народу» зареєстрували два законопроєкти, якими пропонували скасувати або відтермінувати штрафи за порушення закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».