Бароко часів Хмельницького,

Бароко часів Хмельницького,

Весь 12томовий проект «Історія української літератури», що його здійснює Інститут літератури Академії наук, і де вийшов другий том, – із тих видань, про які багато не скажеш. Головна оцінка – це мусить бути в історії кожної літератури, як аудит попереднього знання про власне письменство.

Львів’яни forever

Львів’яни forever

Перші дві книжки Ірини Котлобулатової «Львів на фотографії» (2006; 2011) були дослідженням початків та становлення львівського світлярства й, відповідно, візуальною історією міського повсякдення від середини ХІХ до початку ХХ століть. У нинішній третій книжці обидва пріоритети відходять на другий план, і вона постає такою собі ілюстрованою енциклопедією львівської еліти.

Олігархи,

Олігархи,

Книжка «Князі Острозькі» — чергове дослідження аристократичних родів України від українсько-литовського видавництва «Балтія-Друк». Перше — «Князі Радзивіли» (рецензію дивіться в «УМ» від 07.08.2013) — посіла друге місце у своїй номінації в рейтинґу-2013. Теперішня новинка здобулася на Ґран-прі.

Давній Рим

Давній Рим

Досліджень iз Римської історії — чимала бібліотека. Не диво: сучасна європейська цивілізація — принаймні політична — бере початки саме у римських реформах. Переоцінка античності неоднораз помітно впливала на філософію й навіть на літературу.

Політична антропологія

Політична антропологія

«Аеропорт» написав воєнний кореспондент американської газети Los Angeles Times Сергій Лойко по тому, як потрапив до зони буття/небуття, коли «після десяти місяців війни, попри численні перемир’я, Краснокам’янський аеропорт лишався тією самою зяючою воронкою смерті».

Фотовійна

Фотовійна

Воєнної фотографії в Україні досі не було — добрий знак відсутності об’єкта зйомки. Росія імплантувала нам цей злоякісний об’єкт. З’явилися воєнні фотокори (окрім тих поодиноких, що таки знімкували у далеких гарячих точках); з’явилися світлини-символи. І безліч фотосвідчень-звинувачень.

«Мій тато — це я»

«Мій тато — це я»

Від початку війни з Росією назва книжкової номінації «Дитяче свято» вже не виглядає радісно-безтурботно. Загинули тисячі батьків, і їхнім дітям треба пояснити цю незбагненність. В усі часи найкращими виховними медіаторами були книжки.

«Польові дослідження...»: плюс-мінус 20 років

«Польові дослідження...»: плюс-мінус 20 років

1996-й — рік, що записаний красним рядком до історії нового українського письменства. Тоді взимку, у січні-лютому, журнал «Сучасність» опублікував «Рекреації» Юрія Андруховича, що спричинило несамовиту реакцію адептів «традиційної» літератури і демарш діаспорних передплатників, які відмовилися далі підтримувати долярами «проституйований» часопис. Але то був «розігрів».

Жанр — кримінальна справа

Жанр — кримінальна справа

Книжок пам’яті про Майдан вийшло чимало: нотатки очевидців, фотосвідчення, fb-рефлексії, навіть повісті. Але лише одна — у жанрі журналістського розслідування: Соня Кошкіна, «Майдан. Нерозказана історія» (К.: Брайт Стар Паблішінґ).