Зіркова кухня у Страсбурзі

Зіркова кухня у Страсбурзі

Так, напевне, на землі повелося: якщо людина талановита, то талановита в усьому. Коли слухаєш казки Зірки Мензатюк — навіть якщо ти давним-давно не дитина, здається, роки втрачають владу над тобою: щира дитяча безпосередність, допитливість і віра в те, що ти все-все зумієш у цьому світі, настільки вкорінюються в читача, що часто стають реальністю.

Щастя за рецептом

Щастя за рецептом

Люди схильні вважати щастя чимось великим і часто ефемерним, чекати його і уявляти, яке воно насправді, а при цьому не помічати, що воно — поряд: у турботливій пораді одягтися тепліше в мороз, у настирливому дзвінку, коли ти затримуєшся, у філіжанці з турботою приготовленої ранкової кави.

Дух із духовки

Дух із духовки

Не за горами весна, яка відразу ж зі своїм приходом порадує нас свіжою зеленню і ягодами, а поки що за вікном усе ще холодно, вітряно і волого. Теплого домашнього затишку додають ароматні страви з духовки, пряні спеції, запашні смаколики. Добра зимова подруга — духовка — ще не раз стане нам у нагоді і перетворить звичайну родинну трапезу на маленьке сімейне свято.

Сезам, відкрийся!

Сезам, відкрийся!

Є дві версії тлумачення одного з найвідоміших висловів: «Сезам, відкрийся!» Згідно з першим, використання слова «сезам» як секретного пов’язане з тим, що це дуже відоме слово. Сезам, або ж кунжут — насіння, яке ще наші далекі предки цінували понад усе, рослину асоціювали з безсмертям.

Де є чай, там і під ялиною рай

Де є чай, там і під ялиною рай

Багато-багато років тому людина зрозуміла, що пити гарячу воду з ароматами і безліччю смаків приємно: вона і заспокоїть, і зігріє, і полікує. І яких тільки трав не вживали люди! Приміром, древні шумери заварювали мирис і вербу. Гіппократ, побувавши у Скіфії, писав про використання ревеню, полину та інших рослин.

Легкий смак післясвят

Легкий смак післясвят

Свята закінчилися, подарувавши нам багато приємних моментів зустрічі з рідними і друзями, сюрпризів і смачних застіль. Але дехто при цьому помітив зайві сантиметри на талії, дехто трішки стомився від кулінарних експериментів.

Сила салату

Сила салату

Салати — це вітаміни і мікроелементи, злагоджена робота всього організму, гарний колір шкіри, легкість тіла і просто гармонія смаків. Цей перелік плюсів можна було би продовжувати, але він усім відомий. Краще запишемо кілька рецептів вітамінних салатних коктейлів, щоб приготувати їх уже зараз, коли зимова погода провокує застуди та інші хвороби.

Щоб вас не бачили за пирогами

Щоб вас не бачили за пирогами

У ніч із 13 на 14 січня настає Старий Новий рік, який збігається з православними святами — днями святого Василя і Маланки. Родина знову збирається за святковим столом, цього разу — на щедру кутю. Щедрий вечір тому і називається щедрим, що дозволяє, навіть вимагає, всі найсмачніші страви без винятку — піст минув і час смакувати скоромним.

Святвечір на порозі

Святвечір на порозі

З давніх-давен вважають: вечір напередодні Різдва Христового — Святвечір, — велике сімейне свято. «Не дай Бог, — казали люди, — десь залишитися ночувати в цю ніч, увесь рік будеш бродити по світу!». Тому за столом збиралася вся родина, але якщо приходив гість, його обов’язково запрошували до столу, бо, за повір’ям, він приносив у дім щастя.