Дозволено вижити: парламент затвердив охорону українських пралісів

31.05.2017
Дозволено вижити: парламент затвердив охорону українських пралісів

«Букові праліси Карпат» — транснаціональний природний об’єкт, що складається з десяти окремих масивів

Парламентарії нарешті прийняли справді важливий Закон, який допоможе зберегти стародавні українські ліси, де ще не відчутно впливу людини.
 
Праліси та старовікові ліси — недоторкані ділянки, які існують і розвиваються під впливом природи.
 
Завдяки цьому вони мають високу життєздатність, стійкі проти несприятливих впливів, забезпечують надзвичайно важливі екосистемні послуги (регулювання клімату, очищення води, утримання вуглецю, збереження унікального біорізноманіття та виняткових естетичних, екологічних цінностей), котрі не в змозі повноцінно надавати штучно створювані господарські ліси. 
 
Після знищення пралісів їх неможливо відтворити. На жаль, старовікові ліси по всьому світу майже знищено.
 
У Європі їх залишки збереглися лише у Карпатах, на Балканах і в північній Росії.
 
Експерти WWF в Україні вже кілька років ведуть роботу з ідентифікації старовікових лісів i пралісів Карпат, яка відбувається за спеціально створеною міжнародною методикою інвентаризації.
 
На початок нинішнього року було ідентифіковано 85 тисяч гектарів старовікових лісів включно з 54 тисячами гектарів пралісів.
 
Ця інформація вже стала доступною для всіх бажаючих на мапі http://gis-wwf. com. ua/
 
Близько 30 тисяч гектарів пралісів перебувають у межах природно-заповідних територій та охороняються законом.
 
Частина з них належить до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини».
 
Інші ділянки розташовані у межах лісових господарств і до прийняття Закону №4480 вони не мали охоронного статусу, тож травневе голосування дозволить зберегти ще й ці пралісові ділянки. 
 
Як то часто буває у вітчизняних парламентаріїв, без ложки дьогтю не обійшлося й цього разу.
 
Менеджер лісових проектів WWF в Україні Роман Волосянчук звертає увагу на додану в останній момент правку до статті 39-1 Лісового кодексу про заборону господарської діяльності не лише в пралісах, а у всіх природних лісах (включно зі збором грибів чи ягід, проїздом транспорту тощо).
 
«Це є залишком застарілої радянської концепції «повної заповідності», протилежної до сучасних світових принципів невиснажливого (сталого) розвитку, — вважає Волосянчук.
 
— Природні ліси, за даними статистики, складають майже половину всіх лісів України, а в Карпатах — приблизно три чверті. Заготівля грибів та ягід у лісах є одним з основних джерел доходу великої кількості сімей у лісистих районах, особливо у Карпатах. Тому така заборона може спровокувати зростання соціальних проблем у цих районах і призвести до збільшення нелегальних дій місцевого населення, щоб  елементарно прогодуватися. Необхідно дуже виважено врегулювати ці нюанси». 
 
Праліси — еталон природного розвитку лісових екосистем.
 
Вони часто лишаються єдино можливою домівкою для рідкісних видів тварин та рослин і їх неможливо відтворити в сучасних умовах.
 
Сподіватимемося, що прийнятий закон таки допоможе зберегти унікальну природну спадщину України і світу.