А Володимир Великий був п’ятим...

28.12.2011

Обидві ініціативи — про відзначення 1950–ї річниці хрещення та поширення християнства на українських землях від апостола Андрія Первозванного, а також відзначення 1150–річчя заснування Київської митрополії та Хрещення Русі часів князя Аскольда — належать народному депутату, члену Комітету з питань культури і духовності Петру Ющенку.

«Богоугодне дійство — Хрещення Русі — Володимиром Великим насправді було п’ятим. Першим хрестителем української землі став святий Андрій Первозванний, який прибув на нашу землю в 57–му році нашої ери, — зазначив у розмові з журналістом «УМ» народний депутат. — Потім було готське хрещення і хрещення Аскольда, а згодом хрещення княгині Ольги. А вже пізніше свій історичний чин здійснив Володимир Святославович».

«Коли після зішестя Святого Духа апостоли кидали жереб, вирішуючи, куди кому іти проповідувати Христову віру, Андрію Первозванному випала Скіфія — землі сучасного українського Причорномор’я, — нагадує Петро Ющенко. — Апостол Андрій проповідував на наших землях не менш як десять років, а піднявшись вгору по Дніпру і зійшовши на берег на пагорбах, де нині стоїть Київ, прорік історичні слова: «Погляньте на ці гори. На них засяє благодать Божа, буде великий град і багато церков здвигне тут Бог».

Українська церква, наголошує Петро Андрійович, почалася з того, як Київський помісний собор 1621 року затвердив апостольське походження християнства на українських землях. Зокрема, у зверненні Собору сказано, що «Святий Апостол Андрій — перший Архієпископ Константинопольський, патріарх Вселенський і Апостол Український». «На київських горах стояли ноги його, і очі його Україну бачили, а уста благословляли, і насіння віри він у нас насадив. Воістину Україна нічим не менша від інших східних народів, бо в ній проповідував Апостол».

На горі, де нині стоїть Андріївський собор, апостол Андрій поставив хрест. Потому Єлизавета з Олексієм Розумовським звели на тому місці храм. «І нині на фресці у тому храмі можна побачити зображення Андрія Первозванного, а поряд — українка в плахті з дитям… Уже тоді Андрій Первозванний висвячував, хрестив людей», — наголошує Петро Ющенко.

І саме з іменем Андрія Первозванного, каже депутат, пов’язані наші перші святі. «Безумовно, ми шануємо Федора та Іоанна, які за 15 років до хрещення Русі Володимиром уже були християнами, за що й постраждали. Їх вважають першими нашими християнськими мучениками. Але за 900 років до цього Пінна, Інна, Римма на проповіді Андрія Первозванного, у 60–му році від Різдва, хрестилися у Києві. Тому вони — перші наші святі, які постраждали за християнство». 

Другий проект постанови стосується третього хрещення України. «Князь Аскольд, який був святим (навіть ікони його є), хотів виступити перед киянами з проповіддю. А ті заявили: «Покажи нам чудо, тоді й похрестимося!». Аскольд зайшов у вогнище, що палало, і почав читати молитву. Літопис тих часів — а йдеться про 380–390 роки — підтвер­джує: постояв Аскольд годину у вогні, і рубці на ньому не погоріли, відтак кияни увірували й почали хреститись», — зауважує Петро Ющенко.

Автор проектів постанов певен: ці події змусять усіх зрозуміти, що українська церква є апостольською з першого століття від Різдва і не може бути чиєюсь «донькою». Так само, як, скажімо, Антиохійська, Олександрійська, Єрусалимська церкви, які також заснували апостоли.

«Треба зрозуміти просту істину: Київська церква є матір’ю не лише для Московської церкви, а й для Білоруської, тому що саме сини Володимира поїхали з Києва до Пскова та Полоцька, де й були засновані ці церкви», — наголошує депутат.

  • Голодомори й лихоліття «мами за законом»

    Іде другий десяток літ, як немає з нами дорогої для мене людини — Євдокименко Ірини Пилипівни, матері моєї дружини, а по-простому — тещі (або, як прийнято в англійців, mother-in-law, «мами за законом»). Народилася вона у 1910 році. >>

  • Ноги замість мотора

    30-річний черкащанин Олексій Ганшин ніколи не мав автомобіля і навіть не хоче його купувати. Бо в нього є веломобіль. Олексій не просто любить на ньому подорожувати, він власноруч будує ще й лежачі велосипеди. У планах народного умільця — власна велосипедна фірма на зразок тих, що працюють у Європі. >>

  • За ним сумує місто...

    Сьогодні — 9 днів, як пішов із життя Ігор Калашник, політик, громадський діяч Черкащини, доктор економічних наук, заслужений будівельник України, лауреат загальноукраїнського рейтингу професійних досягнень «Лідер України», депутат Черкаської міської ради кількох скликань і багаторічний друг нашої газети. Йому було лише 55 років. Раптова і трагічна смерть шокувала всіх, хто знав Ігоря Миколайовича. >>

  • «Я давно вже став українським націоналістом»

    Ще жоден художник тему сучасної українсько-російської війни досі не втілював настільки масштабно, як 53-річний художник iз Дніпропетровська Сергій Чайка. Його нова картина вражає грандіозністю, насиченістю образів українських героїв, серед яких у центрі постає Надія Савченко. >>

  • Не в грошах щастя

    Звістка про те, що Василю Пилці з Кривого Рогу замовили портрет короля Кувейту, нещодавно була розповсюджена багатьма ЗМІ як неабияка сенсація. Особливої ж пікантності додавало те, що українському майстру гравюри на склі за таку роботу ніби мають заплатити гонорар у сумі річного бюджету України. >>

  • «Ми такі люди — співати вміємо, а балакати не дуже!»

    Більше 30 років поспіль українська народна пісня допомагає черкаській родині Карпенків на їхньому життєвому шляху. Саме пісню та музику Ніна Петрівна i Володимир Михайлович називають тим джерелом натхнення, яке підтримує, дає сили і дарує настрій. І тоді як добре на душі, і тоді як важко. >>