Махмуде, підрахуй!

17.06.2009
Махмуде, підрахуй!

Прихильники опозиційного кандидата Мусаві запитують: «Де мій голос?» (Фото Рейтер.)

Голоси виборців, які взяли участь у голосуванні за обрання президента Ірану минулої п’ятниці, ймовірно, перерахують. Як повідомляє іранське державне телебачення, Рада вартових конституції готова піти на такий крок. Нагадаємо, напередодні духовний авторитет Ісламської Республіки аятола Хаменеї доручив цьому — найвпливовішому в Ірані — органу розслідувати можливі порушення під час президентських виборів.

А тим часом протести опозиції, яка незгодна з оголошеною перемогою чинного президента Махмуда Ахмадінеджада, окропилися кров’ю: у Тегерані загинуло семеро людей. Принаймні такими є дані державних засобів масової інформації, бо опозиція називає щонайменше втричі більшу цифру. Повідомлення про стрілянину з’явилися о 20.46 за місцевим часом (о 18.15 за Києвом). Як повідомляють інформагенції, постріли пролунали, коли група людей напала на військовий пост біля площі Азаді, де, попри заборону влади, проходила демонстрація.

Як повідомляє Бі–Бі–Сі, організований у понеділок мітинг прихильників опозиційного кандидата в президенти, екс–прем’єр–міністра Ірану Мір–Хосейна Мусаві, став наймасштабнішим у 30–річній історії Ісламської Республіки. За інформацією західних ЗМІ, у ньому взяли участь щонайменше 100 тисяч осіб. Учора Мусаві закликав «утриматися від участі в акціях заради власної безпеки» і заявив, що не згоден на перерахунок голосів. Він вимагає нового голосування.

Заворушення в іранській столиці не вщухають від моменту офіційного повідомлення про те, що Ахмадінеджад переміг у першому турі виборів, набравши понад 62 відсотки голосів. Мусаві нарахували 33 із гаком відсотки, однак опозиціонер та його прибічники переконані, що влада фальсифікувала результати. Міністерство внутрішніх справ попередило, що всіх порушників громадського порядку покарають за законом, а президент–переможець порівняв учасників велелюдних мітингів із «уболівальниками команди, яка програла у футбольному матчі».

У вівторок державне телебачення Ірану повідомило, що «організаторів заворушень, які призвели до загибелі людей», заарештовано. У них нібито виявлено багато зброї і вибухівки. Іще раніше відбулися арешти кількох високопоставлених політичних діячів, які заявляли про підтримку основного конкурента Ахмадінеджада. Також влада посилила контроль за ЗМІ: зокрема, було закрито тегеранське бюро телекомпанії «Аль–Арабія» й газету Мусаві, припинено супутникову трансляцію телеканалу Бі–Бі–Сі Персіан.

Через неспокій у країні Ахмадінеджад був змушений відкласти свій візит у Єкатеринбург для участі в саміті Шанхайської організації співробітництва (ШОС), де Іран має статус спостерігача. Однак учора іранський президент таки прилетів на саміт, дещо змінивши програму свого перебування в Росії.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>