Номер 228 за 08.12.2007
ПОШУК
Розширений пошук
Республіка Крим  Херсонська  Запорізька  Донецька Луганська Дніпропетровська Харківська Миколаївська Одеська Кіровоградська   Полтавська Сумська Черкаська Чернігівська Київська   Вінницька Житомирська   Рівненська Хмельницька   Тернопільська Чернівецька Івано-Франківська Львівська Волинська Закарпатська
МЕНЮ
Архів
Про “УМ”
Реклама в “УМ"
Політична реклама в "УМ"
Передплата на “УМ”
Контактна інформація
Архів опитувань
Карта сайту
РОЗСИЛКА
Підписатися
Відписатися
ОПИТУВАННЯ
  Коли, на вашу думку, закінчиться війна на Донбасі?
за кілька тижнів
за 2-3 місяці
до кінця року
за кілька років
важко сказати
     

Ізраїльський «компромат» на Шухевича
Чи причетний генерал–хорунжий до каральних акцій у Львові 1941–го? Окремі ізраїльські дослідники наполягають — українські сумніваються
Олег СНІГУР   

Питання причетності українського батальйону вермахту «Нахтігаль» під керівництвом Романа Шухевича до каральних операцій проти мирного населення знову порушується, тепер ізраїльськими дослідниками. Директор Меморіального комплексу жертв Голокосту «Яд Вашем» Томі Лапід заявив у інтерв’ю німецькій радіохвилі «Дойче Веллє», що в архівах його організації є німецькі та радянські документи, які незаперечно вказують на причетність «Нахтігалю» під командою Шухевича до каральних акцій над мирним населенням у червні 1941 року, після того як український батальйон у авангарді німецьких військ зайняв Львів. «У нас є ціле досьє, з якого випливає, що Шухевич входив у групу людей, причетних до масових убивств», — заявив Томі Лапід. Документи ці директор «Яд Вашему» обіцяє надати на прохання українських істориків: «До нас поки що не зверталися з проханням надати ці документи, але якщо звернуться, то гадаю, ми задовільнимо таке прохання». За словами Томі Лапіда, ці документи вже були використані при написанні відповідних розділів «Енциклопедії Голокосту».

Українські історики скептично поставилися до цієї заяви. Історик Володимир Сергійчук, автор книги про Романа Шухевича, сумнівається, що «Яд Вашем» має щось нове: «Якби в Ізраїлі були подібні документи, тим більше передані з Радянського Союзу, то їх би вже давно опублікували, оскільки СРСР був зацікавлений у тому, щоб компрометувати Шухевича. Якби документи знайшлися в німецьких архівах, вони теж були б уже відомі», — сказав пан Сергійчук. «Всі архіви з цього питання, які є в Ізраїлі, були свого часу скопійовані у Європі, зокрема і в СРСР, відтак ці документи є і в нас, — розповів «УМ» Владислав Гриневич, дослідник українсько–єврейських стосунків періоду Другої світової, співробітник Інституту політичних і етнополітичних досліджень НАНУ. — Втім буває таке, що через шістдесят років раптом знаходяться якісь нові документи, тому ми нічого не можемо сказати напевно, не ознайомившись із документами, про які говорить директор «Яд Вашему». За його словами, існує версія про розстріл львівських професорів, у тому числі єврейського походження, проте доказів участі в цьому батальйону «Нахтігаль» немає. «Ми не знаємо, чи це були спонтанні поодинокі випадки, чи запланована акція, і чи це робилося з наказу Романа Шухевича. Останнє — дуже сумнівно», — каже пан Гриневич. І додає, що якби такі факти мали місце, вони обов’язково були б задокументовані німцями, які дуже цікавилися погромами і навіть провокували їх, нацьковуючи українців на євреїв.

Ніхто з опитаних нами істориків не отримував запрошення від ізраїльських колег ознайомитися з матеріалами. «Радянські документи можуть бути провокативні, німецькі — цікавіші, але перш ніж щось говорити, їх треба вивчити, а ознайомитися з ними нам ніхто не пропонував», — повідомив «УМ» Станіслав Кульчицький, заступник директора з наукової роботи Інституту історії НАН України.

Статті по темі Друкована версія
Обговорити у форУМі
РОЗДIЛИ
ІнФорУМ
Політика
Світ
Столиця
Право
Людина
Минуле і думи
Ля-ля-фа
Спорт
Калейдоскоп
ПОГОДА
Погода в Києві і по всій Україні.
КУРСИ ВАЛЮТ

НБУ

ГОРОСКОП
НОВИНИ САЙТУ
Реклама (06.09.10)
 Разрешение на работу для иностранцев